Trwa budowa Gazociągu Warszawskiego

Photo of the article

Postępują zaawansowane prace na Gazociągu Warszawskim. Inwestycja jest dofinansowana z Programu FEnIKS.

Część robót już za nami:

  • zakończyły się prace związane z ułożeniem gazociągu pomiędzy Rembelszczyzną, a  przekroczeniem Wisły. Zrealizowane zostały przewierty pod ul. Modlińską, na terenie kompleksu leśnego w Jabłonnie oraz pod Wisłą. Ten ostatni był jednym z największych wyzwań technologicznych na trasie tej inwestycji;
  • od bramy zachodniej Cmentarza Północnego do torów kolejowych, biegnących równolegle do ul. Arkuszowej na warszawskich Bielanach, gazociąg został już ułożony w wykopie. Zrealizowany został także przewiert pod ul. Wólczyńską;
  • gazociąg został już ułożony w wykopie oraz zrealizowano wszystkie przejścia bezwykopowe na trasie od ul. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Latchorzewie (gmina Stare Babice) do miejscowości Mory (gmina Ożarów Mazowiecki). 


Na wszystkich zakończonych odcinkach robót pozostała już tylko rekultywacja terenu. 

Trwają zaawansowane prace na pozostałych odcinkach:

  • w Łomiankach Dolnych, wzdłuż wału wiślanego, rozwożone są rury oraz odbywa się ich spawanie. W tej lokalizacji pozostaje do wykonania wykop, a kolejno nastąpi ułożenie gazociągu;
  • pod ogródkami działkowymi w Łomiankach, a także częścią Parku Młocińskiego i pod ul. Pułkową zostały już wykonane przewierty. Pozostał do ułożenia odcinek pomiędzy przewiertami. 
  • Wykonawca Robót Budowlanych przygotowuje się do wykonania przewiertu pod Lasem Młocińskim w dzielnicy Bielany;
  • na terenie Lasu Bemowskiego trwają roboty polegające na wyciąganiu z gruntu ścianek szczelnych. Zakończono na tym odcinku spawanie części liniowej gazociągu i rozpoczęło się jego układanie w wykopie.


Odbiór końcowy tej kluczowej, z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, inwestycji jest przewidziany w 2025 roku. Po jej realizacji zwiększy się dostęp do gazu ziemnego dla przemysłu, sektora energetycznego i odbiorców dystrybucyjnych. Przedsięwzięcie uwzględnia przygotowanie sieci do wprowadzenia do systemu przesyłowego gazów odnawialnych i niskoemisyjnych, jak np. biometan czy wodór. Była to jedna z przesłanek wsparcia projektu ze środków UE.

Oprócz bezpieczeństwa dostaw gazu, możliwy będzie także rozwój ciepłownictwa systemowego, co wpłynie na poprawę jakości powietrza w Aglomeracji Warszawskiej.

Wartość projektu (całkowity koszt projektu):  470 813 949,22 PLN
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich:  270 524 913,26 PLN