Budowa gazociągu
Wykonawca robót budowlanych na min. 28 dni przed rozpoczęciem robót zawiadomi o tym fakcie – pocztą lub osobiście – właściciela nieruchomości.
- Z uwagi na duży zasięg inwestycji faktyczne rozpoczęcie prac na terenie poszczególnych nieruchomości może wystąpić później niż w terminie wynikającym z zawiadomienia.
- W przypadku braku woli udostępnienia nieruchomości przez jej właściciela/użytkownika po upływie 28 dni od daty zawiadomienia, GAZ-SYSTEM kieruje wniosek do właściwego wojewody o wydanie nieruchomości w drodze postępowania administracyjnego.
- Przed rozpoczęciem prac budowlanych wykonawca działający na zlecenie GAZ-SYSTEM ma obowiązek, w obecności właściciela, opisać stan nieruchomości, tj. wskazać rodzaj upraw, zieleń (drzewa i krzewy) oraz inne elementy zagospodarowania.
- W przypadku nieobecności właściciela (także w przypadku braku kontaktu z właścicielem lub użytkownikiem nieruchomości), protokół zostanie spisany jednostronnie – tylko przez wykonawcę.
- W celu ograniczenia szkód zalecane jest usunięcie przez właściciela/użytkownika z terenu nieruchomości, na którym będą prowadzone prace budowlane wszelkich elementów lub nietrwałych budowli, które mogą być ponownie przez niego wykorzystane.
- W związku z możliwością wpływu inwestycji na powierzchnię działki kwalifikującej się do dopłat w ramach systemu wsparcia bezpośredniego, płatności rolno-środowiskowych oraz płatności PROW, ONW i innych, osoba która pobiera dopłaty powinna skontaktować się z Biurem Powiatowym ARiMR w celu uzyskania informacji w zakresie konieczności wyłączenia z dopłat powierzchni działki, na której będą prowadzone prace budowlane, w terminie właściwym dla zgłoszenia wystąpienia siły wyższej lub innych nadzwyczajnych okoliczności. Podstawą zgłoszenia może być otrzymane zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych.
- Wykazy powierzchni przewidzianych na plac budowy, z podziałem na poszczególne nieruchomości, znajdują się w urzędach gmin.
- Wykonawca robót został zobowiązany do prowadzenia prac w określonym obszarze stanowiącym pas montażowy. Standardowa szerokość pasa montażowego to 36 metrów na terenach obejmujących grunty orne, łąki, pastwiska, nieużytki oraz 28 metrów na terenach leśnych. W szczególnych przypadkach np. podczas wykonywania przekroczeń infrastruktury metodami bezwykopowymi pas ten może ulec poszerzeniu.
- Wykonawca robót ma obowiązek zapewnić dojście i dojazd do działek, budynków i urządzeń z nimi związanych w trakcie wykonywania prac.
JAK PRZEBIEGA BUDOWA GAZOCIĄGU?
- WYTYCZENIE GEODEZYJNE TRASY I ROZPOZNANIE ARCHEOLOGICZNE I SAPERSKIE:
- określenie dokładnego przebiegu osi rurociągu, wyznaczenie słupkami pasa budowy oraz potencjalnych miejsc kolizji z drogami, liniami kolejowymi etc; wykonanie badań ratunkowych dla zinwentaryzowanych stanowisk archeologicznych znajdujących się w zakresie pasa budowy; rozpoznanie saperskie trasy gazociągu pod względem występowania niewybuchów.
- USUNIĘCIE ROŚLINNOŚCI I ZDJĘCIE WARSTWY HUMUSU:
- oczyszczenie pasa budowy z drzew, krzewów oraz wszelkich innych zidentyfikowanych obiektów utrudniających prowadzenie prac;
- zebranie i zabezpieczenie wierzchniej warstwy gleby - humusu;
- wyrównanie terenu w celu ułatwienia poruszania się maszyn budowlanych, miejscowo budowa dróg tymczasowych.
- ROZMIESZCZENIE RUR WZDŁUŻ TRASY:
- transport rur składowanych wcześniej na placach składowych i rozładunek wzdłuż pasa montażowego gazociągu;
- SPAWANIE RUR I WYKONANIE WYKOPU:
- spawanie wcześniej przygotowanych rur poprzez łączenie w odcinki;
- kontrola oraz izolacja spoin w celu zapewnienia najwyższej jakości wykonania połączeń rur;
- wykonanie wykopu umożliwiającego ułożenie rurociągu na zaprojektowanej głębokości pozwalającej na przysypanie go co najmniej 1,2 m ziemi licząc od góry rurociągu, a na terenach zdrenowanych odpowiednio wyższą warstwą.
- UKŁADANIE GAZOCIĄGU W WYKOPIE I WYKONANIE PRÓB:
- układanie rurociągu w wykopie przy użyciu tzw. żurawi bocznych i łączenie poszczególnych odcinków rurociągu w całość;
- inwentaryzacja powykonawcza rurociągu;
- częściowe zasypanie ułożonego gazociągu, odbudowa systemów melioracyjnych i zakrycie gruntem rodzimym wydobytym wcześniej z wykopu.
- PRZYWRÓCENIE TERENU DO STANU PIERWOTNEGO:
- odtworzenie początkowego ukształtowania terenu;
- przywrócenie pierwotnej warstwy gleby - rozłożenie humusu;
- rekultywacja powierzchni terenu zajętego na potrzeby realizacji inwestycji.
- ZNAKOWANIE TRASY GAZOCIĄGU:
- znakowanie słupkami, które pozostaną jedynym śladem przebiegu rurociągu pomiędzy kolejnymi obiektami naziemnymi (Zespołami Zaporowo-Upustowymi i Węzłami Przesyłu Gazu)
- PRZEPROWADZANIE ODBIORÓW TECHNICZNYCH I ROZRUCHÓW:
- uzyskanie decyzji administracyjnej o pozwoleniu na użytkowanie i formalne przekazanie gazociągu do eksploatacji
- Jeśli na terenie nieruchomości rosną drzewa i krzewy kolidujące z inwestycją zostaną one uprzednio wycięte.
- Drewno pozyskane z wycinki wykonawca robót protokolarnie przekaże właścicielowi nieruchomości.
- Jeśli podczas realizacji prac zostaną zerwane ciągi drenarskie wykonawca robót jest zobowiązany do ich odbudowania.
- Między właścicielem nieruchomości a wykonawcą robót musi zostać spisany protokół odbioru wykonanych prac.
Po zakończeniu robót budowlano-montażowych wykonawca robót jest zobowiązany do zrekultywowania gruntu zajętego na potrzeby realizacji inwestycji oraz sporządzenia protokołu odbioru nieruchomości, który powinien podpisać właściciel nieruchomości.
- Protokół powinien zostać sporządzony w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Egzemplarz protokołu należący do GAZ-SYSTEM zostanie przekazany wojewodzie i będzie częścią dokumentacji, która posłuży określenia wysokości odszkodowania.
- Właściciel nieruchomości może powrócić do ponownego użytkowania części nieruchomości zajętej na potrzeby realizacji inwestycji dopiero po spisaniu wspomnianego protokołu.