Zakończyliśmy spotkania z mieszkańcami na Gazociągu Warszawskim.

Photo of the article

Zakończyliśmy cykl otwartych spotkań dla mieszkańców gmin i dzielnic na trasie Gazociągu Warszawskiego. Od 13 października do 14 grudnia spotkaliśmy się z mieszkańcami 8 samorządów. W spotkaniach wzięło udział łącznie około 200 osób. 
 

Gazociąg Rembelszczyzna – Mory, nazywany Gazociągiem Warszawskim, o długości 28,5 km połączy Tłocznię w Rembelszczyźnie ze stacją w Morach. Inwestycja przebiegnie przez gminy Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki oraz 3 warszawskie dzielnice: Białołękę, Bielany i Bemowo. 

Spotkania dla mieszkańców były jednym z elementów strategii komunikacji, na który składają się także: 
 

  • Zespół Roboczy, w którego skład weszli m. in. przedstawiciele wszystkich samorządów, przez które będzie przebiegał gazociąg w realizację inwestycji,
  • infolinia dla mieszkańców – cykliczny dyżur informacyjny pracowników GAZ-SYSTEM, 
  • dedykowany newsletter, stanowiący źródło dystrybucji bieżących informacji, 
  • ulotki i plakaty informacyjne, 
  • bieżąca dystrybucja najważniejszych informacji o inwestycji, 
  • kampania w mediach zewnętrznych (lokalnych i samorządowych), za pomocą których docieramy z informacją o inwestycji do jak najszerszego grona odbiorców.

Spotkania miały charakter spotkań otwartych. Zaprosiliśmy do rozmowy wszystkich, którzy chcieli się dowiedzieć: w jakim celu powstaje Gazociąg Warszawski, jaki będzie miał przebieg, jak przedstawia się harmonogram prac.

Wiele pytań i wątpliwości dotyczyło kwestii środowiskowych. Mieszkańcy chcieli wiedzieć jak będzie wyglądała kwestia usunięcia zieleni na trasie gazociągu oraz czy planowane jest jej odtworzenie. Pytali również o szczegóły związane z metodami realizacji inwestycji, w tym miejsca przekroczeń bezwykopowych. Ważne dla społeczności lokalnych były także kwestie odszkodowawcze.  

Działania minimalizujące wpływ inwestycji na środowisko

Jako inwestor podjęliśmy szereg czynności, które ograniczą wpływ budowy Gazociągu Warszawskiego na środowisko. Jego zaprojektowanie odbyło się z uwzględnieniem m.in. głosu samorządów i społeczności lokalnych. 

W trakcie procesu projektowego zaplanowaliśmy również szereg różnego rodzaju rozwiązań, które miały na celu minimalizację oddziaływania inwestycji na środowisko przyrodnicze. Trasa inwestycji została zaplanowana w taki sposób, aby przebiegała jak najbliżej istniejącego gazociągu. Dzięki temu pas inwestycji częściowo będzie zawierał się w strefie kontrowanej istniejącego już gazociągu (tj. w strefie, gdzie nie ma drzew). Pozwoli to znacząco zmniejszyć powierzchnię drzewostanu, który zostanie usunięty na potrzebę budowy. Na łącznej długości ok. 5,2 km długości gazociągu zastosowane będą przejścia bezwykopowe, a na obszarach leśnych i parkowych pas budowlano-montażowy będzie zawężony. W praktyce oznacza to, że przeznaczamy dodatkowe nakłady finansowe w wysokości ok. 35,6 mln zł m.in. na ochronę miejsc cennych przyrodniczo na całej trasie gazociągu. Pozwoli to zredukować usunięcie drzewostanu o ok. 30%.

W trakcie budowy i po jej zakończeniu planujemy wykonanie dodatkowych, dobrowolnych nasadzeń drzew i krzewów na obszarze realizacji inwestycji. 19 sierpnia 2022 r. podpisaliśmy z m.st. Warszawa list intencyjny, w którym strony zadeklarowały wolę współpracy przy realizacji działań przyrodniczych. W jego ramach zostanie posadzonych:
 

  • ok. 31 tys. sadzonek drzew na terenie kompleksu leśnego Las Bemowski, zarządzanego przez Lasy Miejskie m.st. Warszawa,
  • ok. 5,6 tys. sadzonek drzew oraz 2,3 ha krzewów wzdłuż pasa budowlano-montażowego gazociągu, 
  • ok. 2580 szt. sadzonek drzew w rejonie skarpy w Parku Młocińskim,
  • 50 sztuk grabów, lip i sosen w dzielnicy Bemowo, które zostaną objęte 3-letnią pielęgnacją, 
  • a także drzewa i krzewy w dzielnicy Bielany i Białołęka, których liczba i dokładna lokalizacja są aktualnie przedmiotem ustalań.

W ramach działań proekologicznych w Nadleśnictwie Jabłonna spółka – jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych sfinansowała już nasadzenie – około 28 300 szt. sadzonek różnych gatunków drzew. Wśród nich znajdą się m.in. sosny, brzozy i jarzębiny.

Rozpoczęcie budowy gazociągu zaplanowane jest na II kwartał 2023 r., a oddanie go do użytkowania na II kw. 2025 r. 

Więcej informacji o inwestycji na stronie www.gazociagwarszawski.pl